Bratislavská Rača kultúrne ožila netradičnou hudobnou komédiou „Slovak Showbiz For Beginners“.

Thomas Puskailer a Martin Madej rozosmiali divákov na premiére hudobnej komédie „Slovak Showbiz For Beginners“. Thomas hrá v predstavení speváka prichádzajúceho hľadať slávu na Slovensko a Martin producenta, speváka či proste „veľkého pána akože za vodou”. Scenár a réžiu tejto hudobnej komédie má na starosti niekoľkokrát ocenený Eduard Kudláč. Autorom hudby je úspešný skladateľ Slavo Solovíc.

20150212_225

„Nápad prišiel odo mňa už asi pred dvomi rokmi. S Martinom sme robili boyband a ecotour po Slovensku, a pri cestách v aute sme sa bavili o slovenskom showbiznise. On mi pomáhal aj so slovenčinou. Oslovil som teda Martina, či by to tohto projektu so mnou šiel, slovenský showbiznis pre dospelých, keďže on už aj moderoval a pôsobí v malom slovenskom showbiznise, ktorý je ako veľká rodina, a každý sa tu pozná. Ja tomu príliš  nerozumiem, čo je aj v predstavení vidieť, a teda predpokladám, že ani ľudia veľmi nevedia, aké kruté, či hnusné to môže byť, akí ľudia sú tam. Kontaktoval som najprv Dana Dangla, keďže je môj švagor, a opýtal som sa ho na názor, či takýto projekt na Slovensku máme robiť. A on povedal, že určite áno. Chceli sme urobiť párodiu showbiznisu pre divadlo. Keby sme také niečo skúsili robiť naozaj, bolo by to nebezpečenstvo, že vlastnú kritiku umelec nezoberie, po dvoch otázkach by sa to mohlo zaseknúť. Ja som prišiel a povedal svoj životný príbeh, čo je jedno, aj to či som akože z Albánska. Len aby to bolo pre ľudí pochopiteľné a smiešne.“

„Je to pre nás obrovský úspech. Najťažšie bolo zohnať sponzorov. Preto som mal šťastie, že som ako tak známy, že ma ľudia poznali, čo pri oslovovaní sponzorov pomohlo, aj keď nie som pre nich osobnosť. V Rači nám vyšli v ústrety aj s kultúrnym domom, kde sme aj cvičili, pretože zohnať lacný priestor nie je ľahké. Od 20. marca budeme šou pravidelne hrávať na Novej scéne. Predstavenie sa bude meniť o aktuálne a naozaj tie pestré veci zo showbiznisu. Teoreticky môže pribudnúť aj ďalší hosť. A chceli by sme so šou cestovať aj po Slovensku, najbližšie to bude Nitra,“ smeje sa a zakončuje Thomas Puskailer.

V tejto kvázi paródii obaja speváci spomínajú množstvo „celebrít“, ale uťahujú si pritom aj sami zo seba. Predstavenie bolo skoncentrované do primeraného počtu situácií, dialógov, piesní a vtipov.  Martin Madej autenticky stvárňoval až príliš sebavedomého moderátora – speváka. Publikum previedol showbizovými správami. Bez problémov zvládol aj vtipné tanečné kreácie, i cover svojho detského hitu bobi, a taktiež novú skladbu „zažiar viac.“ Poriadne uzemňovanie nováčika na slovenskej hudobnej scéne zahral Martin presvedčivo. Thomas zosobňoval v dialógoch s ostrieľaným moderátorom „ čistú dušu“, nováčika na hudobnej scéne, s úprimnou snahou povedať v krátkom čase čo najviac. Zaspieval aj svoju novú skladbu „Tvoj song“.

20150212_017

Dôležitou časťou predstavenia bol hudobný battle, kde odzneli hity Adama Ďuricu, Mira Žbirku, Joža Ráža, Celeste Buckhingham či Pharella Williamsa v úplne rozdielnom podaní oboch interpretov. Kým Thomas spieval „klasické verzie“, Martin ich poriadne zmixoval a miestami až rapoval. Oceňujeme, že hudba Slava Solovica mala v interpretácii moderného prejavu Martina veľmi dobrý súlad a znelo to dravo a moderne, v prímere k piesňam odspievanými Thomasom, to bol battle dvoch hudobných a názorových svetov.

Niektoré vtipy sa v dialógoch vydarili viac, iné menej, ale keďže šlo o prvé vystúpenie pred publikom, je to pochopiteľné. Desatoro slovenského showbiznisu, ktorým chcel sebavedomý moderátor Martin naučiť Thomasa ako byť úspešným, vyzneli trochu schématicky a rozvláčne, miestami aj nudne. Avšak niekoho zaujali viac, iného menej. No u publika si vyslúžli viackrát veľký aplauz a nechýbala dobrá atmosféra a trošku viac hluku.

www.music-zone.eu