Slovenský šoubiznis pre začiatočníkov: Úlet, ktorý netreba brať vážne

Niekdajšia detská hviezda Martin Madej a finalista prvej série Česko Slovenskej SuperStar Thomas Puskailer si na rok odskočili od svojich projektov, aby priniesli fanúšikom satirický pohľad na reálie slovenskej smotánky. Netreba ich brať vážne. Posolstvom celého úletu totiž je, že ani oni to nerobia.

Na prvý pohľad môže človeka odrádzať zostava, ktorá stojí za malým muzikálom Slovak Showbiz For Beginners. O Martinovi Madejovi bolo naposledy počuť v júni minulého roka, keď vydal singel Sunday, pri ktorom ho fanúšikovia obvinili z kopírovania štýlu Justina Timberlakea. Thomas Puskailer si zas mohol Slovákov “znepriateliť” spoluprácou s Evou Mázikovou. Priemerný návštevník, ktorý menej “mediálne vypuklé” počiny oboch spevákov nepozná a nesleduje, tak od muzikálu nemusel očakávať veľa.

Nie je všetko tak, ako vyzerá

Štvrtková premiéra v Nemeckom kultúrnom dome však ukázala, že zohratú dvojicu, ktorá má za sebou desiatky koncertov v rámci ekologického turné, netreba podceňovať. Dej vtipného muzikálu sa sústreďuje okolo naivného začínajúceho umelca (Thomas Puskailer), ktorý dostane pozvanie do talk show samoľúbeho ostrieľaného producenta (Martin Madej). Ten ho nechá vyrozprávať svoj životný príbeh o tom, ako sa nádejný hudobník dostal z cudziny na Slovensko a čo robí pre to, aby prerazil. Asi v polovici sa “relácia” s názvom Zažiar viac preklopí na súboj, v ktorom ten skúsenejší potrebuje dokázať nováčikovi, že v slovenskom šoubiznise jednoducho platia iné pravidlá.

20150212_107

Jeden a polhodinový divadelno-hudobný formát je popretkávaný bonmotmi, v ktorých si hlavní aktéri robia žarty najmä sami zo seba, no nevyhnú sa ani Dominike Mirgovej či iným. Satiricky zvýrazňujú jednoduchosť stredného prúdu slovenskej hudby a to tak, že Madej na podklade generického bítu ukazuje Puskailerovi hrajúcemu na gitare, ako jednoducho sa dá spraviť hit.

Toto všetko aplikuje na slovenskú klasiku Ak nie si moja od Vaša Patejdla, Voda, čo ma drží nad vodou od Elánu, ba dokonca aj na aktuálny hit Mandolína speváka Adama ĎuricuPohral sa však aj s piesňou Celeste Buckingham Run Run Run alebo Happy Pharrella Williamsa. Súčasťou predstavenia, na ktorom sa podieľal aj hudobný skladateľ Slavo Solovic, boli aj dve hudobné novinky – Puskailer spieval pieseň s názvom Tvoj song a Martin Madej skladbu Zažiar viac.

Bavíme sa na tom, že sa bavíte

Šou pod taktovkou oceňovaného divadelného režiséra Eduarda Kudláča príjemne prekvapila, no zo začiatku pôsobila príliš silene a nevyhla sa ani prízemnému humoru v podobe dokrútky o človeku vykonávajúcom základnú fyziologickú potrebu. Možno tým chceli protagonisti zobraziť to, že aj celebrity sú len ľudia, no zdá sa, že tento odkaz si adresáta nenašiel a návštevníci len rozpačito čakali na pokračovanie. Ťažiskom ďalších, vydarenejších vtipov bola kombinácia slovných hračiek a prehnaných pohybov moderátora a producenta v jednej osobe.

20150212_141

V konečnom dôsledku sa dá povedať, že v netradičnom muzikáli, ktorý bude možné od 20. marca vidieť aj na Novej scéne, išlo o ukázanie akéhosi nadhľadu nad všetkým tým, čo sa o dvojici spevákov hovorí, ale aj nad tým, ako sa k nim niektorí kolegovia, ktorých odmietli menovať, nepríjemne správajú. “Obávam sa, že mnohí na tomto desatore fungujú, čo teda nie je veľmi pozitívne. Šoubiznis prestáva byť o umení, ale naozaj o tom biznise,” povedal Martin Madej, aktuálne spievajúci v a cappella formácii Fragile, na margo negatívnych skúseností s mediálne známymi kolegami, pričom narážal na desať zveličených pravidiel správnej celebrity.

Autor reportáže: Marek Majzon

Ako šou vznikla a aká je jej budúcnosť?

Podľa speváckej dvojice dopadla premiéra dlho pripravovaného predstavenia nad očakávania. “S Martinom sme spolu štyri roky, už máme tiež taký ‘romantický šoubizový’ vzťah. Martin mi reálne vysvetlil ako to na Slovensku funguje, aj dnes na javisku mi to vysvetľoval. On sa pohybuje v šoubiznise 20 rokov a ja len štyri, ešte sa musím veľa učiť. Ako účinkujúci aj ako producent musím povedať, že Martin je jednotka. Teším sa, že premiéra dopadla dobre, spadol mi kameň zo srdca. Teším sa z reakcií ľudí, je to neskutočný pocit,” priznal po predstavení 33-ročný spevák holandského pôvodu. “Som šťastný, že to máme za sebou. Nemali sme ani predpremiéru ani verejnú generálku, takže sme netušili, čo budú ľudia hovoriť, spustili sme to úplne naostro. Ale ľudia na to reagovali a to je pre nás najviac, čo sa nám mohlo stať, takže sa teším,” povedal po premiére v rozhovore pre agentúru SITA jeho 27-ročný kolega.

S nápadom vymyslieť zábavné hudobné predstavenie prišiel Thomas Puskailer. “Vzniklo to úplne spontánne, sedeli sme na káve a Thomas už dávnejšie spomínal, že by chcel na Slovensku robiť nejaké vlastné divadlo a stále za mnou tak chodil, že čo by to mohlo byť a raz sme tak sedeli na káve a hovorím mu ‘Neotravuj ma s tým. Keď to bude o nás dvoch, tak to môže byť jedine o tom, že ja už som tu detská hviezda vyzretá, ktorá ťa chce učiť o slovenskom šoubiznise’. A on sa toho, samozrejme, chytil, na druhý deň mal scenáristu Edka Kudláča. Keď som počul, že s nami ide robiť, tak som si myslel, že si Thomas robí žarty, lebo Edo je pre mňa naozaj jeden z top 3 režisérov. No a potom nás čakala už dlhá cesta čo sa týka aj všetkej hudby a textov,” priblížil Martin Madej okolnosti vzniku satirickej šou.

20150212_225

“Príprava trvala rok a musím povedať, že to je pre mňa veľmi zaujímavá cesta, je to niečo nové, producentsky sa podieľať na niečom, čo ešte neexistuje a robiť niečo nové,” doplnil ho Puskailer. “S Edom Kudláčom sme sa museli navzájom spoznať, on robí vážne divadelné predstavenia v Prahe, toto bol pre neho úlet. Všetci traja sme boli vyťažení, ale spolupráca fungovala výborne.”

Premiéru novej hudobnej šou poňali Puskailer a Madej skromne – uskutočnila sa mimo centra Bratislavy, v Nemeckom kultúrnom dome v Rači. Od marca však budú s predstavením hosťovať v Divadle Nová scéna v Bratislave. “Každý mesiac budeme raz alebo dvakrát hrať v Štúdiu Olympia na Novej scéne,” potvrdil Puskailer. “Je to pre nás obrovský úspech. Predstavenie bude aktualizované o novinky, ktoré vymyslí Martin so svojim ‘showbiz – rozumom’,” prezradil vždy usmiaty hudobník. “Toto predstavenie je zároveň plánované ako zájazdové, budeme s ním cestovať všade možne po Slovensku, už teraz napríklad vieme, že pôjdeme do Detvy a do Martina,” dodal v rozhovore pre SITA.

Viac informácií o šou Slovak Showbiz For Beginners nájdete na stránkach www.slovakshowbiz.sk a www.facebook.com/slovakshowbizsk Mladí interpreti zároveň spolupracujú aj na projekte Eco Tour. V rámci ekologického turné, ktoré podporilo i Ministerstvo životného prostredia SR, ich čaká v priebehu tohto a budúceho roka 130 predstavení.

Text: Marek Majzon (reportáž), SITA + Propaganda House (rozhovor)
Foto: René Miko

www.hudba.zoznam.sk